Czy leczyć zęby mleczne?

Zęby mleczne są przejściowym uzębieniem każdego człowieka. Między 6. a 12. rokiem życia ulegają wymianie na zęby stałe. W związku z tym rodzice często zastanawiają się czy istnieje sens leczenia zębów mlecznych, skoro w najbliższym czasie i tak wypadną. Odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że warto. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Zęby mleczne również są potrzebne

Zęby mleczne nie znaczy niepotrzebne. Ich obecność wpływa na pozytywny rozwój dziecka, szczególnie w kontekście prawidłowej wymowy oraz równego i zdrowego zgryzu. Jeśli przedwcześnie dojdzie do ich usunięcia wskutek procesów chorobowych, dziecko może zmagać się z seplenieniem, zaś zęby stałe mogą ustawiać się w nieprawidłowych pozycjach, powodując powstanie różnego rodzaju wad zgryzu wymagających długotrwałego leczenia ortodontycznego.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Próchnica pojawiająca się na zębach mlecznych nie ustępuje wraz z ich wypadnięciem. Bakterie rozprzestrzenione po jamie ustnej przedostają się do tkanek miękkich oraz do wyrzynających się zębów stałych powodując ich zainfekowanie. Nowe zęby zaczynają się psuć i także wymagają leczenia.

Dodatkowo obecność próchnicy także w przypadku zębów mlecznych powoduje nadwrażliwość zębów czy silne dolegliwości bólowe. A żaden rodzic nie chce, aby jego pociecha zmagała się z bólem i dyskomfortem. Udowodniono, że choroby zębów mlecznych mogą osłabiać odporność dziecka, ponieważ bakterie mają zdolność przedostawania się do krwiobiegu.

Tworzenie dobrych wzorców zachowań

Dbanie o zęby już od wczesnego dzieciństwa sprawia, że dzieci uczą się prawidłowych wzorców zachowań. Wiedzą, jak ważna jest odpowiednia higiena uzębienia oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że będą dbać o swoje zęby także w wieku młodzieńczym i dorosłym. Obowiązkiem rodziców jest budowanie właściwych przyzwyczajeń u dziecka oraz dbanie o jego zdrowie w sposób kompleksowy. Jama ustna jest bardzo ważną częścią opieki.